Detail úlohy
Porovnejte mapy hustoty zalidnění, reliéfu, podnebí a hospodářství Česka a určete, v jakých přírodních podmínkách se nacházejí oblasti nejvyšší hustoty zalidnění a naopak nejřidšího zalidnění. Jak se liší tyto oblasti z hlediska rozmanitosti hospodářského zaměření a proč?
Informace
- Tvrzení: Příznivé přírodní podmínky (v mírném pásu zpravidla nížiny a pobřeží) umožňují rozvoj hustého osídlení a dávají možnost rozmanitějšího zaměření hospodářství. Rozvoj sídel v méně příznivých přírodních podmínkách (sklonitýreliéf, vysoká nadmořská výška, nedostupnost vody, extrémní klima) je limitován. Výsledný stav je ovšem ovlivněn také společenskými podmínkami, jejichž váha se dlouhodobě zvyšuje.
- Téma: 15 Společenské podmínky
- Klíčový koncept: 01 Region a lokalita
- Klíčová myšlenka: 1.1 Výsledkem vzájemné interakce přírodních a socioekonomických procesů jsou regiony a místa jedinečných (unikátních) vlastností. Místa a regiony se proto liší z hlediska struktury, funkce, významu. Přes tuto unikátnost lze mezi regiony nalézt typy s podobnými vlastnostmi a rozvojovými problémy. Z hlediska velikosti mají místa a regiony tendenci vytvářet podobnou hierarchii – škálu s několika největšími jednotkami a s množstvím jednotek malých.
- Pojmy: Klima (podnebí, podnebné pásy), Kvalita půdy, Migrace, Suburbanizace, Jádro-periferie (proces koncentrace), Přírodní bohatství, Výšková stupňovitost, Typy reliéfu, Povodeň, Vodní zdroje
- Region: 01 Česko
- Proces: Koncentrace aktivit
- Stupeň: 2. stupeň ZŠ
Přílohy