Detail úlohy
Porovnejte, jak se liší důsledky povodně v různých částech vodního toku (od pramenných úseků až po ústí do moře). Objasněte příčiny a důsledky povodní, které se v minulosti odehrály v Česku. Navrhněte opatření, prostřednictvím kterých je možné se povodním bránit. Své návrhy schematicky znázorněte na plakátu a prezentujte je spolužákům.
Informace
- Tvrzení: Fyzickogeografická poloha má vliv na kvalitu přírodních podmínek a typy přírodních procesů, které v území probíhají. Příkladem faktorů, které ovlivňují fyzickogeografickou polohu, jsou vedle zeměpisné šířky a nadmořské výšky také poloha vůči světovému oceánu (míra oceánity, resp. kontinentality podnebí), poloha v rámci povodí, resp. menších fyzickogeografických jednotek z hlediska převažujících procesů (eroze x transport x akumulace), expozice vůči světovým stranám apod.
- Téma: 07 Přírodní podmínky
- Klíčový koncept: 02 Geografická poloha
- Klíčová myšlenka: 2.1 Každé místo/region na Zemi má svoji absolutní a relativní geografickou polohu. Zatímco absolutní je neměnná, relativní poloha se v čase mění změnou kvality okolních míst/regionů a kvalitou jejich propojení.
- Pojmy: Šířková pásmovitost, Eroze, transport, akumulace, Klima (podnebí, podnebné pásy), Výšková stupňovitost, Počasí (meteorologické prvky a jevy)
- Region: 10 Svět, 01 Česko
- Stupeň: SŠ
Přílohy